Drvič konárov

Viete ako vybrať drvič konárov? 5 rád ako správne drviť konáre

Drvič konárov a štiepkovač sú výborne pomôcky pre upratanie záhrady. Tieto stroje si ľahko poradia s konármi, a zanechajú materiál perfektný do kompostu alebo na zakúrenie!   Ľahko si poradia s kôrou, konármi kríkov a stromov, aj ďalším záhradným odpadom. Ušetria čas aj námahu, a urýchlia upratovanie záhrady!

Aký je rozdiel medzi drvičom konárov a štiepkovačom?

Z vonkajšieho pohľadu sa rozdiel medzi týmito strojmi skoro neuvidí, ale vnútorna mechanika tvorí veľký rozdiel vo funkcii týchto nástrojov. 

Drviče konárov sú vybavené nožmi, ktoré rozsekajú vetvy na jemnú drť. Tá predstavuje ideálny mulč: chráni pôdu proti erózii, vysušeniu aj premočeniu a bráni rastu buriny. Môžeme ich použiť aj ako základ kompostu alebo absorpčnú podstielku do zajačích, mačacích a psích toaliet. 

Štiepkovače potom spracujú prostredníctvom rezného kotúča vetvy na trochu väčšie štiepky, dlhé 2,5 – 5 cm. S nimi môžete prevzdušniť kompost, ideálne sú však na rozkúrenie krbových pecí. Dobre sa skladujú, po vyschnutí majú menší obsah vody a po spálení z nich zostane menej popola.

Každopádne v obidvoch prípadoch získate palivo či hnojivo zo záhradného odpadu úplne zadarmo.

Drvič konárov |  Záhradná technika  | Benzínový záhradný drvič STIHL GH 460 C

Viac informácií o drvičoch konárov

Drvič konárov alebo štiepkovač: aký vybrať?

V prvom rade si treba ujasniť, či viac využite drvič konárov alebo štiepkovač. Následovne sa potom pozrieť na konštrukciu a bezpečnosť stroja. Obidva stroje sú jednoduché, prihliadať budete hlavne k tomu, či majú tichý chod a ako sú bezpečné. 

U drviča konárov je základ stabilita a kvalita nožov, u štiepkovača kvalita rezného kotúča. Tie by mali byť vyrobené z odolnej ocele. Násypka by mala byť dostatočne široká, aby umožnila pohodlné vkladanie konárov a hlboká, aby z nej odletovalo čo najmenej triesok. Bezpečnosť istí poistka, ktorá zabráni spúšťanie chodu, pokiaľ nie je zberný kôš na svojom mieste. Keď kôš dosadne, páčkou hore sa zopne bezpečnostný vypínač motora, inak sa prístroj nerozbehne. Naopak stlačením páčky dole sa kôš uvoľní. Bezpečnosť práce istí praktický posúvač, ktorým môžete posúvať zvyšky konárov do drviaceho ústrojenstva. Ak by sa zasekol konár, vyrieši to spätný chod. Pokiaľ je priesvitný zberný kôš, môžete kontrolovať aj priebeh práce, resp. množstvo spracovaného materiálu. Veľké kolesá potom umožnia pohodlný presun, čo sa oplatí najmä na veľkej záhrade.

Ako správne drviť a štiepkovať?

Proces je veľmi jednoduchý. Dopravíte drvič konárov alebo štiepkovač na miesto použitia. Posuniete páčku poistky nahor, čím zapnete bezpečnostný spínač motora, a môžete pracovať: zeleným gombíkom stroj zapnete, červeným vypnete a žltým prípadne nasadíte spätný chod, ak by sa zasekol konár. Krátke konáre radšej posúvajte do stroja pomocou piesta. Odporúča sa nosiť pracovné rukavice a ochranné okuliare, ktoré ochránia oči proti lietajúcim trieskam. Pri drviči konárov oceníte aj pohodlie, ktoré vám najmä pri dlhšej práci zaistia chrániče sluchu.

Viac informácií o drvičoch konárov

Dajú sa drviť alebo štiepkovať mokré alebo suché konáre?

Do drvičov konárov či štiepkovačov sa dávajú čerstvé konáre stromov či väčších kríkov po prerezaní, môžu byť olistené, alebo bez lístia, a je jedno, či budú suché alebo mokré, aj keď so suchými sa vám bude lepšie pracovať. Dôležité je rešpektovať informácie výrobcu, do akej hrúbky dokáže stroj konáre spracovať. Pri výkonnejších modelov je to do priemeru až 4,5 cm.

Drvič konárov |  Záhradná technika  | Benzínový záhradný drvič STIHL GH 460 C

Je nutné premazávať hlavy drviča konárov a štiepkovača?

Po použití drviča konárov alebo štiepkovača je potrebné vyprázdniť kôš a očistiť rezné nástroje od zvyškov dreva, prípadne ich osušiť. Pred začiatkom ďalšej práce by ste potom mali nože či rezný kotúč ošetriť tekutým mazivom v spreji. To sa dostane pod špinu, sadze aj mastnotu a vyčistí ošetrovaný materiál. Povrch nožov aj jeho mikroskopické nerovnosti pokryje mazivo tenkým antikoróznym povlakom, ktorý vytvára vodovzdornú dielektrickú bariéru, ktorá chráni pred vlhkom a bráni možným skratom vyvolaným vlhkosťou.

TOP