Všestranný pomocník – Kompresor a jeho využitie v domácnosti
Chceli by ste nahustiť loptu alebo pneumatiku? Potrebujete nalakovať lavičku v záhrade? Kompresor je presne nástroj ktorý potrebujete na to. Ale ako sa vyznať medzi rôznymi modelmi a velkostami, aby ste našli práve ten správny pre Vás? Nasledovné rady môžu jeho výber zjednodušiť. Zorientujte sa v parametroch, naučte sa oň starať a zvoľte si to najvhodnejšie príslušenstvo vrátane pištolí.
Na čo sa zamerať pred výberom kompresora?
Použitie pre kompresor
Ako prvé sa treba rozhodnúť aké plánujete použitie pre kompresor. Ak vám bude slúžiť doma, obzrite sa po menšom modeli s výkonom 80-270 litrov nasatého vzduchu za minútu. Výstupný výkon tak predstavuje 60 % vstupného. Na nastriekanie stredne veľkých plôch a prácu s pneumatickým náradím by ste sa mali pozrieť za väčšími kompresormi s tlakovou nádobou a sacím výkonom od 150 litrov za minútu. Veľkosť tlakovej nádoby môže byť rôzna, za minimum možno považovať 20 litrov.
Frekvencia použitia.
Nasledovne sa treba rozhodnúť aká bude frekvencia použitia kompresora. Pokiaľ kompresor zapnete raz za týždeň na 15 minút, vystačíte si s akýmkoľvek hobby modelom. Ak ho ale necháte príliš dlho pracovať, môže sa poškodiť. V prípade každodenného používania napríklad pri práci zvoľte poloprofesionálny typ s hliníkovým telom. Zíde sa vám v lakovni alebo v domácom pneuservise.
Prenosnosť kompresora.
Najmenšie modely určené do domácnosti síce nie sú príliš ťažké, napriek tomu však počítajte s hmotnosťou okolo 10 kg. V prípade ťažších strojov to môže byť aj viac ako 30 kg. Váha profesionálnych strojov neraz prekračuje 100 kg. Preto sa sústreďte i na prenosnosť kompresora. Mal by disponovať kvalitnými pogumovanými madlami alebo kolieskami.
Typy kompresorov:
- Skrutkový kompresor – vyskytuje sa prevažne v priemyselných prevádzkach Jeho výhodou je tichý chod. Pri správnej starostlivosti vydrží naozaj dlho. Nevýhodou je náročnejší spôsob nastavenia prevádzky i údržby.
- Piestový kompresor – vo jeho vnútri pracuje piest, podobne ako v spaľovacom motore. Na rozdiel od výbuchu paliva však stláča vzduch a vypúšťa ho do vzdušníka. Výhodou je jednoduchšia konštrukcia a s tým súvisiaca nízka cena. Piestový kompresor sa takisto ľahko udržiava. Na druhej strane je z dôvodu nárazov piestov hlučnejší.
- Olejový a bezolejový kompresor – Piestové zariadenia sú súborom mechanických častí, preto ich treba premazávať olejom. Poslúžia vám pri väčšine dielenských prác. Ak budete všetko robiť správne, olejový kompresor sa vám odmení dlhšou životnosťou.
Bezolejové modely pozostávajú zo špeciálnych klzných materiálov. Predstavujú ideálnu voľbu na čapovanie piva. Prakticky sa o ne nemusíte starať. Pokiaľ si vyberiete bezuhlíkový motor, môžete počítať i s dlhšou životnosťou.
Sací a výstupný výkon.
Ide o najdôležitejšiu hodnotu pre kompresor. Výstupný výkon totiž musí zvládnuť všetky pripojené zariadenia. Preto si všimnite, aký majú odber vzduchu. Vždy však majte na pamäti, že sací výkon nezodpovedá výstupnému.
Výkon ako taký je udávaný v litroch za minútu. Pre vašu predstavu sa môžete orientovať podľa nasledujúcich pravidiel:
- 50-160 l/min postačuje na nahustenie pneumatík, nastriekanie menších plôch a ofúkanie nečistôt;
- 100-260 l/min je ideálny na nastriekanie stredne veľkých plôch, pre menšie pneumatické náradie v dielni a takisto pri montáži;
- 260-410 l/min zvládne nastriekanie väčších plôch, stredne výkonné pneumatické náradie alebo NC stroje;
- 410+ l/min je určený pre profesionálne dielne, výkonné pneumatické náradie a pneuservisy.
Príslušenstvo
Súčasťou kompresora býva množstvo nadstavcov a najmä pištolí s rozličnými koncovkami. Ak nechcete pri odstraňovaní nečistôt z povrchov použiť handričku alebo hrubý materiál, vyskúšajte ofukovaciu pištoľ. Pri lakovaní alebo nanášaní farieb vám výborne pomôže striekacia pištoľ. Vyberte si správnu veľkosť nádobky a pustite sa do práce. Užitočnou funkciou je možnosť regulovania prívodu farby a samotného striekajúceho lúča. Pieskovacia pištoľ sa zíde napríklad pri odstraňovaní hrdze alebo okují abrazívnymi materiálmi.