krbove kachle 2022

Ako si vybrať správne krbové kachle pre váš domov v roku 2022

Máte doma kachle na drevo? Ak áno, pravdepodobne je to dobrá voľba z viacerých dôvodov. Krbové kachle na drevo sú v porovnaní so svojimi plynovými náprotivkami veľmi úsporné. Možno ich tiež použiť ako účinný spôsob zvýšenia vnútornej teploty vášho domu počas zimy. Pred kúpou akýchkoľvek kachlí na drevo je však dôležité vedieť, aký druh je vhodný pre váš dom a rozpočet. Tu je niekoľko všeobecných tipov, ako si vybrať tie správne pre vaše potreby.

Hľadajte odolnosť a spoľahlivosť

Trvanlivosť kachlí na drevo je hlavným faktorom pri výbere správneho druhu pre váš domov. Či už sa rozhodnete kúpiť nové alebo použité kachle na drevo, je dôležité zvážiť životnosť vášho nákupu. Ak máte veľký dom s mnohými miestnosťami, kvalitné kachle na drevo pravdepodobne prežijú vás aj vašu rodinu. Hlavnými faktormi, ktoré treba zvážiť, pokiaľ ide o životnosť, sú životnosť dreva, materiály použité na jeho výrobu a kvalita konštrukcie. Je známe, že kachle z nehrdzavejúcej ocele vydržia viac ako 40 rokov, zatiaľ čo liatinové kachle majú životnosť približne 25 rokov. Ak si nie ste istí dlhodobým výkonom určitých kachlí, držte sa modelu, ktorý má aspoň 10 rokov alebo sa osvedčil určitou spoľahlivosťou.

Viac informácií o krbových kachliach

Účinnosť

Účinnosť krbových kachlí je ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba pred kúpou zvážiť. Účinnosť ovplyvňuje viacero faktorov, ako napríklad veľkosť, tvar a typ krbu, ktorý máte doma, ako aj spôsob, akým kachle na drevo používate. Ak máte veľký krb alebo veľa priestoru v dome, peletové kachle môžu byť účinnejšie ako tradičný krb na drevo. Ak nie, peletové kachle nemusia byť pre vás tou najlepšou voľbou. Účinnosť kachlí na drevo sa opäť líši v závislosti od viacerých faktorov, ako sú potreby vykurovania vášho domu, typ krbu, ktorý máte, a spôsob, akým kachle používate. Kachle s nižším stupňom horenia budú vo všeobecnosti vydávať viac dymu a ohrievať viac materiálu za hodinu horenia v porovnaní s kachľami s vysokou účinnosťou. Preto je dôležité vybrať si kachle s dostatočne vysokou účinnosťou, ktorá zodpovedá vašim potrebám vykurovania.

Prevádzkové náklady

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere správnych kachlí na drevo pre váš dom sú prevádzkové náklady. Na rozdiel od plynového krbu si budete musieť kúpiť aj kachle na drevo. To, koľko stojí prevádzka krbových kachlí na drevo, závisí do veľkej miery od viacerých vecí, napríklad od veľkosti, konštrukcie a stavu nábytku vo vašej domácnosti. Prevádzka krbových kachlí na drevo je zvyčajne drahšia ako prevádzka plynových spotrebičov. Vzhľadom na vyššie prevádzkové náklady je vykurovanie kachlí na drevo v prepočte na štvorcový meter zvyčajne drahšie ako vykurovanie plynových krbov. Je síce pravda, že niektoré elektrické krby produkujú menej škodlivého oxidu uhoľnatého ako krbové kachle, ale ich prevádzka je tiež nákladnejšia. Najlepšie krbové kachle na drevo sa budú odvíjať od vašich jedinečných potrieb v oblasti vykurovania a rozpočtu.

Záver

Výber správnych krbových kachlí pre vašu domácnosť môže byť náročný, najmä ak máte pomerne málo skúseností so spaľovaním dreva v domácnosti. Aby ste sa správne rozhodli, musíte zohľadniť špecifické prostredie a klímu vášho domu. Kvalita vnútorného ovzdušia vo vašej domácnosti výrazne ovplyvní typ krbových kachlí, ktoré si vyberiete do už aj tak veľkého portfólia na vykurovanie domu. Okrem toho budete chcieť zohľadniť umiestnenie vášho domu vo vzťahu k iným primárnym zdrojom energie a klimatickým regulátorom, ako sú napríklad rámy dveríIzolácia, rýchlosť a smer ventilátora, kvalita vnútorného vzduchu a dĺžka potrubia a množstvo prievanu v oknách a dverách, to všetko by ste mali zohľadniť pri výbere najlepších krbových kachlí pre váš dom.

Viac informácií o krbových kachliach

TOP